סמינר קהילה – רב תרבותיות ואקטיביזם

במסגרת פיתוח קהילת השיח הבין תרבותי, אנחנו מבינים שבקהילה כמו שלנו קיימים מעגלים שונים של מעורבות והשתתפות – החל ממעגל 'פנימי' יותר של חברים שרוצים גם להיות שותפים פעילים בהובלה של יוזמות ופעילויות, וכלה במעגלים היקפיים ברמות שונות של מעורבות והשתתפות.

אחת המטרות שלנו היא לטפח את המעגל המרכזי של החברים, כדי שהפעילויות והאירועים שנתכנן ונוביל ביחד בהמשך יהיו תוצר של רעיונות וצרכים אמיתיים 'מן השטח', וכדי להרחיב את מעגל הפעילים ששותפים לעשייה ולא רק כ'משתתפים'.

בדיוק בשביל זה התכנסנו לסמינר של 3 ימים, עם חבורה מדהימה, מגוונת ועשירה – בוגרי תכניות דיאלוג ממספר קמפוסים ותכניות, וגם חברים חדשים. תחת הכותרת 'סמינר קהילה – רב תרבותיות ואקטיביזם' רצינו להעמיק וללמוד על עשייה חברתי ושינוי חברתי, לתכנן מיזמים חדשים, ולגבש צוותים מובילים כדי לקדם אותם להמשך העשייה.

בחרנו לקיים את הסמינר בחיפה – עיר שהיא מרכז חשוב לפעילות שלנו, ועדיין הדוגמא הכי אופטימית למודל של קיום משותף 'אחר' בחברה הישראלית, ומרכז של המון ארגונים ומיזמים לשינוי חברתי. בסיור בעיר הכרנו דוגמאות לאקטיביזם ויוזמות אזרחיות במגוון תחומים ואסטרטגיות פעולה. אם לציין רק חלק – הגן הדו לשוני של יד ביד, בתחום הקיום המשותף; בית הקהילות לגאווה וסובלנות, בתחום המגדרי, הגרעין התורני הפועל בהדר בתחום הזהות היהודית, הגינות הקהילתיות בתחום החינוך הסביבתי, ורבים אחרים. בין לבין ראינו גם דוגמאות לאקטיביזם שונה – דוגמאות מרתקות של גרפיטי ואמנות רחוב, עסקים חברתיים, ועוד…

ביום האחרון של הסמינר ישבנו מבוקר ועד ערב (אמיתי!) להעמקת הלמידה והתכנון להמשך. בשיתוף שעשינו, כדי לשמוע מן הפעילים על דוגמאות שהם מכירים 'מן הבית', התרשמנו לשמוע על המגוון העשיר של היוזמות והעשייה שא.נשים שותפים להן – במיוחד בחברה הערבית, שאת העשייה החברתית שמובילים בה הצעירים חלקנו פחות מכירים. שמענו על דוגמאות מעוררות השראה, החל מסיוע לפליטים  קרובים ורחוקים, וכלה במעגלי נטוורקינג ועזרה הדדית של עשרות עד עשרות-אלפי חברות וחברים.

מתוך כל הרעיונות לפעולה, בחרנו להתמקד בשלשה מיזמים שיובילו צוותים מובילים – תכנית לטיולים משותפים ועשייה סביבתית, לימודי שפות משותפים לחיזוק השפה המדוברת (עברית וערבית) והסברה ותמיכה בנושאי בריאות הנפש בקהילה שלנו ובקהילה בכלל. יצאנו עם תכניות עבודה להמשך, והרבה אנרגיה משותפת להוביל אותן למקומות נפלאים ?

סקרנים לגבי האפשרויות? רוצים להצטרף לעשייה? להציע או להוביל יוזמות חדשות? או להצטרף כמשתתפים לתכניות המתוכננות? Stay Tuned  – מוזמנים לכתוב לנו, ולהמשיך לעקוב אחרי העדכונים. פרטים נוספים בקרוב.


אירועי קהילת מבט בתמיכת שגרירות ארה”ב בישראל.