תכנית הכשרת מובילי קהילה – אירוע 'שף בבוסתן'

בתוכנית להכשרת מובילי קהילה מוזמנים פעילים חברתיים ערבים ויהודים ללמידה משותפת במטרה להכשיר פעילים ואקטיביסטיים להובלה של מיזמים ופיתוח קהילה בין תרבותית, בקהילת מבט ובמרחבים הבין תרבותיים בכלל.

תכנית ההכשרה שהתקיימה השנה לראשונה בהיקף שנתי, הייתה שדרוג משמעותי לסמינרי הפעילים שקיימנו עד כה, וכללה למידה משותפת בקבוצה מעורבת ומגוונת של בוגרי תוכניות ומצטרפות חדשות, יהודים וערבים מחיפה ומן הגליל. התוכנית שילבה הרצאות וידע מושגי ותיאורטי, סיורים לימודיים ומפגשים עם ארגונים ופעילים חברתיים, ולמידה דרך הפקה של פרויקט בין תרבותי משותף.

הבסיסים התיאורטיים של התכנית עסקו בעיקר ב-'3 הרגליים' החשובות – פיתוח קהילה, יזמות חברתית, ורב תרבותיות בחברה הישראלית. בכל הסיורים בשטח ובמפגשים עם היזמים והארגונים ניסינו ללמוד, לבחון ולחשוב דרך הפריזמות האלו, וללמוד כיצד לתכנן מיזמים ולפתח מרחבים מגוונים ומכילים.

לתכנית המלאה בעמוד הכשרת מובילי קהילה רב תרבותית (למידע נוסף)

בפרויקט הסיום קבוצת ההכשרה הגתה, יזמה, הובילה והפיקה קונספט חדש של פעילות – תכנית "שף בבוסתן" שמכוונת למפגש ולמידה משותפת של חברי קהילה יהודים וערבים תוך כדי לימוד מקורות תרבותיים, תרגול השפה העברית והערבית, ומפגש חברתי מהנה.

חיבור דרך האוכל אירוע שף בבוסתן

וככה מספרים המשתתפים:

שף בבוסתן – בואו לאכול איתנו!
כי מה מחבר אנשים יותר מאוכל? גם אנחנו לא יודעים, לכן יצאנו לבדוק כמה אוכל מחבר בינינו בפעילות שף בבוסתן!

הפעילות הייתה סיכום של הכשרת מובילי הקהילה שלנו ומי שהובילו את היום הזה היו משתתפי הקורס. הם החליטו, תכננו והפיקו ביחד פרויקט סיום משותף, כדי לסכם את השנה בדרך שונה, יותר חוויתית ויותר מיוחדת ומגבשת.

בהכנה לקראת האירוע, כל הנרשמים העלו רעיונות לתפריט משותף – מה רוצים להכין, ומה רוצים ללמוד לבשל, ומה יודעים גם ללמד – וכך גיבשנו תפריט חלומות. ביום שישי נפגשנו בשפרעם ב-9:30 בבוקר, כל קבוצה יצאה לקנות בשוק את המצרכים של מנה מסוימת, ואח"כ נסענו לבוסתן "נוף משותף", שם כל קבוצה התחילה לבשל את המנה שלה. זה היה מעניין כי בחרנו ביחד מה אנחנו רוצים להכין. בחרנו בעיקר באוכל מקומי, וכך אנשים למדו להכין מקלובה, לגלגל עלי גפן ועוד.

אירוע שף בבוסתן
מספרת שהד, מנהלת הקהילה :

"באמצע הבישולים, במהלך יום ממש יפה, התחיל לרדת גשם והמשכנו לבשל ולהכיר ולא ויתרנו על היום גם עם הגשם. היה בזה משהו יפה.

אחרי האוכל ישבנו למפגש של כולם שהובילה חיראא רכזת 'שפה כגשר', וכל החוויה עצמה הייתה משהו שונה ומיוחד שחיבר בין אנשים וגרם להם להרגיש בנוח ולשתף ולהשתתף בפעילות
זה היה פרויקט כדי להכיר אחד את השני, אבל זה באמת גיבש אותנו וגרם לנו להנות כל כך שלא הרגשנו שהזמן טס."

לסיכום – היה פרויקט מוצלח, נעים ומאוד טעים, מקווים להפוך אותו לתכנית קבועה, ושיהיו לנו עוד הרבה הזדמנויות להיפגש, ללמוד ולבשל ביחד 😊

ואנחנו מקווים ומתכוונים שגם תכנית הכשרת מובילי הקהילה תמשיך כמסגרת הכשרה קבועה, גם בשנה הבאה, ושנזכה לעוד הרבה מיזמים חדשים ויוזמות קהילתיות יצירתיות בזכות הפעילים הותיקים והחדשים.

פעילות קהילת מבט מתאפשרת תודות לתמיכת ידידינו בשגרירות ארה"ב,
קרן איצקוביץ' וקהילת פורטלנד.

מזמינים אתכם ליצור קשר ולהצטרף לפעילות במפגשים ואירועים, להרוויח בלמידה משותפת ועשייה חברתית. ולכל חברי קהילת מבט, תודה על התמיכה, מקווים להמשיך ולראות אתכם איתנו למען חברה פלורליסטית ומכילה, של כולנו.

מוזמנות ומוזמנים להמשיך לעקוב בקבוצת קהילת מבטבדף הפייסבוק ובאינסטגרם ולקרוא ולהתעדכן בדיווחים מהשטח באתר ובלוג מבט, וגם במייל עם ניוזלטר מבט (הירשמו👇 כאן).

מי אנחנו

עמותת מבט – מודעות בחברה תרבותית – מפתחת הזדמנויות מפגש וזירות פעולה נוספות. המתודולוגיה של מבט מבוססת על מודלים מחקריים וניסיון מצטבר, וניתנים להתאמה וליישום במקומות עבודה, ארגוני בריאות, קבוצות ספורט וגופים נוספים שבהם נפגשות אוכלוסיות מגוונות.

מקום מפגש ולמידה קהילת מבט

כתובתנו – שדרות המגינים 32 , חיפה

מבט בפייסבוק

מוזמנות.ים לעקוב בקבוצת קהילת מבטבדף הפייסבוק ובאינסטגרם ולקרוא ולהתעדכן בדיווחים מהשטח באתר ובלוג מבט, וגם במייל עם ניוזלטר מבט

לוח אירועים קרובים

שוף אל נוף
ארוחת ערב קהילתית
ג׳אם פוזיטיב לראש השנה
נקודת מפגש - פורום המשפחות
ראש השנה
יום כיפור
סוכות

הצטרפות לאירועי קהילה

מוזמנות ומוזמנים
ליצור קשר ולהצטרף לפעילות במפגשים ואירועים, להרוויח בלמידה משותפת ועשייה חברתית.

( הצטרפות ניוזלטר והרשמה לאירועים
👇 ממש כאן )