משלחת סטודנטים ראשונה לבוגרי מבט

במהלך הקיץ הוצאנו לראשונה משלחת סטודנטים בוגרי תכניות מבט להמבורג וברלין. נסענו עם נבחרת של 9 סטודנטים, יהודים וערבים, בוגרי התכניות שלנו באוניברסיטת חיפה ומכללת בית ברל, למפגש עם סטודנטים מקומיים ולמידה משותפת על האתגרים הרב-תרבותיים בגרמניה ובישראל. זכינו למפגשים מעניינים ומיוחדים – בפרויקטים קהילתיים, במחנות פליטים ובקמפוסים האקדמיים – וכעת אנו מתכננים את ביקור הגומלין של המשלחת הגרמנית בארץ.

הקשר שלנו התחיל לפני כשנתיים, בכנס Living Diversity, שהפגיש אנשי חינוך העובדים ומתמודדים עם אתגרי החברה הרב-תרבותית בישראל ובגרמניה. בעקבות הסדנא שהצגנו בכנס, נוצר קשר עם שותפים בהמבורג, עובדים סוציאלים ותיקים שמנהלים מרכזים קהילתיים ועובדים עם קהילות מגוונות בעיר. לפני שנה ארחנו משלחת של 'אנשי מקצוע', ונסענו עם מנחים ורכזים שלנו לביקור גומלין, והשנה הוצאנו לראשונה משלחת סטודנטים משותפת.

את קבוצת הסטודנטים שלנו – יהודים וערבים בוגרי תכניות הדיאלוג בחיפה ובית ברל – אירחה קבוצה מקבילה של סטודנטים גרמנים, רובם תלמידי עבודה סוציאלית, אקטיביסטים ופעילים חברתיים, שאירחו אותנו בבתיהם ובעיר שלהם. במהלך שבוע קיימנו סדנאות צילום וזהות תרבותית, מפגשים עם פרויקטים קהילתיים מעניינים בעיר, וכמובן הרבה שיחות ודיונים משותפים. החשיבה על האתגרים החברתיים דרך המפגש עם השטח, והצורך להסביר את המציאות לשותפים זרים היתה מרתקת.

אחת מחוויות השיא שלנו היתה בתשעה באב, שחל השנה באותו היום עם עיד אל אדחה, חג הקורבן המוסלמי. בעוד אנחנו שומעים את החדשות מן הארץ, על המתיחות סביב אירועי היום בהר הבית, יצאנו להתארח אצל פליטים מוסלמים לכבוד החג. גם מי שצם מצטרף אלינו כמובן.

העיר המבורג קלטה בעשר השנים האחרונות כ-50 אלף פליטים, מן המזרח התיכון, אסיה ואפריקה. קליטת פליטים דומה לקליטת עלייה בארץ – דאגה לדיור, שפה, השכלה ומיזמי תעסוקה, חלק מן המיזמים שגם השותפים שלנו מובילים. מחנה הפליטים שבו ביקרנו הוא מתחם של בתי דירות חדשים, דירות קטנות ומסודרות. ארבע משפחות מסוריה, עיראק ואפגניסטן מארחות אותנו בשמחה ובנדיבות לב. הסיפורים האישיים שלהם קורעי לב, אבל יותר מזה הבקשה שלהם, לחיות בעולם ללא שנאה.

חזרנו מן המשלחת 'עייפים אך מרוצים', עמוסי חוויות ותובנות, והרבה למידה משמעותית. בימים אלו אנחנו מתכננים את ביקור הגומלין של הסטודנטים מגרמניה, שיגיעו לשבוע איתנו בארץ בסוף חג הסוכות.

לקריאה על החלק השני של המשלחת