עגאר-אנדרטה-שוף-אל-נוף

שוף אל נוף – (ראשון לעונה) כפר ע'ג'אר

שוף אל נוף ראשון לעונה – בכפר ע'ג'אר

"לפי המפה היינו היום בלבנון. לפי ההסברים היינו במובלעת סורית שלא הייתה מעולם חלק מלבנון"

כבר שנתיים לפחות שריאד חט'יב מנסה לתאם לנו סיור בכפר שלו, אבל עד לפני חודש הצלחנו להגיע רק עד המחסום בכניסה לכפר. נהלי התיאום והכניסה לע'ג'אר השתנו כל הזמן, ורק לאחרונה ממש נפתח מחדש הכפר למבקרים ללא מגבלה, ואנחנו מיהרנו לנצל את ההזדמנות ולארגן את הסיור הראשון לעונה זו של סיורי שוף אל נוף למקום המיוחד הזה.

הכפר ע'ג'אר הוא הכפר העלאווי היחיד בישראל, והסיפור הייחודי שלו משקף גם את התרבות והמסורת המקומית, וגם את המורכבות של הנרטיבים והטענות השונות.

בקצרה – הכפר הסורי השוכן במעין מובלעת הנמשכת מאזור הבניאס מערבה לאורך גבול לבנון, נמצא בשליטת ישראל מאז כיבוש רמת הגולן ב-1967. המחלוקות על קו הגבול ועל השיוך של הכפר נמשכות מאז, ולמעשה כל חלקו הצפוני של הכפר נמצא מצפון ל"קו הכחול' שסומן על ידי האו"ם כגבול הבינלאומי. בתודעה הישראלית הכפר מוכר ככפר מחולק, שחציו הצפוני בשטח לבנון, אולם בשטח אין הפרדה סימון, והקו עובר "באוויר מעל לכפר".

זכינו לסייר בכפר בהדרכתו של ג'מאל חט'יב, אביו של ריאד, שהוא בוגר ותיק בתכנית שלנו בחיפה, וחבר פעיל בקהילת מבט. ג'מאל הוא מומחה לתולדות הכפר ולמאבק של התושבים על המקום והזהות שלהם, ובסיור איתו מרתק לשמוע מעבר להסבר ההיסטורי והגיאוגרפי את נקודת המבט של תושבי הכפר. נראה שהמאבק המתמשך משפיע על האופי של המקום, משמר את הזהות והלכידות הקהילתית, שממשיך להתנהל באופן מסורתי בשיתוף של ראשי המשפחות ובאופן הרמוני.

בכל סיור משותף, החלק הכי מיוחד הוא הביקור והאירוח של חברי הקהילה שלנו. בביקור בע'ג'אר זה בולט עוד יותר, על רקע התיירות המתעוררת והמוני המבקרים בכפר, ובמיוחד בזכות האירוח הנדיב ורחב הלב של משפחת ח'טיב.

עגאר-אנדרטה-הסבר

הביקור בע'ג'אר מאוד מפתיע. מעבר לאטרקציה של גבול לבנון שנמצא ממש מתחת למרפסת, הכפר מטופח להפליא, ובכיכרות ובגנים משולבים פסלים וסמלים המבטאים את האמונה העלאווית המשלבת את הנביאים והמסורת של כל הדתות.

בולטת לעין הבחירה של הקהילה להדגיש את המשותף, לצד השמירה על היחודיות המקומית.

כמובן שגם אכלנו מכל טוב – התחלנו בארוחת בוקר במחלבת פתאלי, המשכנו לארוחת צהריים סופר טעימה עם משפחת ח'טיב (ותודה לאמא של ריאד על האוכל הנהדר!) וסיימנו בקינוחים הכי מפתיעים, המשלבים 'ערב ומערב', של השף אחמד ח'טיב.

עגאר-תמונת-סיור-קבוצתית

"יום נהדר עם אנשים שמוכיחים כל פעם מחדש את האנושיות את השונות והיכולת לחיות טוב יותר"

"היה מרתק, לא פחות משהיה נעים. היה נעים לא פחות משהיה טעים"

פעילות קהילת מבט מתאפשרת תודות לתמיכת ידידינו בשגרירות ארה"ב, קרן איצקוביץ' וקהילת פורטלנד.

כאמור, זה היה הסיור הראשון לעונה זו במסגרת סיורי שוף אל נוף.
השנה מתוכננים עוד המון סיורים משותפים, טיולי שטח ואירועי תרבות ומוזיקה.

מי אנחנו

עמותת מבט – מודעות בחברה תרבותית – מפתחת הזדמנויות מפגש וזירות פעולה נוספות. המתודולוגיה של מבט מבוססת על מודלים מחקריים וניסיון מצטבר, וניתנים להתאמה וליישום במקומות עבודה, ארגוני בריאות, קבוצות ספורט וגופים נוספים שבהם נפגשות אוכלוסיות מגוונות.

מקום מפגש ולמידה קהילת מבט

כתובתנו – שדרות המגינים 32 , חיפה

מבט בפייסבוק

מוזמנות.ים לעקוב בקבוצת קהילת מבטבדף הפייסבוק ובאינסטגרם ולקרוא ולהתעדכן בדיווחים מהשטח באתר ובלוג מבט, וגם במייל עם ניוזלטר מבט

לוח אירועים קרובים

שוף אל נוף
ארוחת ערב קהילתית
ג׳אם פוזיטיב לראש השנה
נקודת מפגש - פורום המשפחות
ראש השנה
יום כיפור
סוכות

הצטרפות לאירועי קהילה

מוזמנות ומוזמנים
ליצור קשר ולהצטרף לפעילות במפגשים ואירועים, להרוויח בלמידה משותפת ועשייה חברתית.

( הצטרפות ניוזלטר והרשמה לאירועים
👇 ממש כאן )