משלחת בוגרים חיפה המבורג 2022

משלחת בוגרים חיפה – המבורג 2022

11 סטודנטים ערבים ויהודים, יצאנו למשלחת בגרמניה לפגוש 11 גרמנים עם שורשים בגרמניה, טורקיה, אפגניסטן, טוגו, ועוד..

אולי זה נשמע כמו התחלה של בדיחה אבל זה קרה במציאות הקיץ #משלחת_חיפה_המבורג_2022

זוהי משלחת הבוגרים הראשונה שאנחנו מוציאים אחרי הקורונה – קבוצה של בוגרי תוכניות מבט שמצטרפים לנבחרת הזו על מנת להמשיך וללמוד על אתגרי הרב-תרבותיות – לפגוש תרבויות שונות ולדון בנושאים של רב תרבותיות, זהויות, הגירה ופליטים, מתוך המפגש עם האתגרים הבין תרבותיים בגרמניה ובארץ, ובד בבד לאפשר לסטודנטים מקום לדיאלוג ושיח סביב הקונפליקטים והסכסוך.

ביום הראשון – נחתנו בהמבורג והגענו לקפה איינס – מרכז קהילתי רב-תרבותי שמנהל השותף הותיק שלנו תומאס הומבט, שם פגשנו את החבר'ה הגרמניים שאיתם נפגשנו לפני כן בסדרה של מפגשים בזום וסדנאות הכנה וירטואליות. אכלנו ארוחת ערב משותפת ובילינו קצת זמן ביחד, ולאחר מכן נסענו לאירוח אצל החברים, שאירחו אותנו בהמשך כל השבוע. האירוח היה מדהים- מלא חום ואהבה  הרגשנו כמו בבית.

למחרת יצאנו לקיל שעל שפת הים הבלטי – עיר נמל וותיקה והיסטורית ששימשה כמרכז הצי הגרמני המרכזי במלחמת העולם השניה. הגענו לחוף פאלקנסטיין, לבית אירוח שמפעילה עמותה שמקדישה את המקום לאירוח של קבוצות ומיזמים חברתיים, במקום מהמם רגוע ומרגיע. בישלנו ביחד, נהננו מזמן משותף בו שיחקנו יחד ושוחחנו על נושאים מעניינם ומגוונים.

מדורה על חוף הים הבלטי קייל משלחת מבט
משלחת בוגרים חיפה המבורג 2022

בילינו עוד יום של בניית קבוצה וקצת גיבוש משותף – פתחנו את היום בפארק חבלים מאתגר, שבו היו מסלולים ברמות קושי שונות, טיפסנו, קפצנו, החלקנו, צחקנו ובעיקר נהננו מהביחד. חזרנו לבשל ארוחה ישראלית (טבעונית!!) טעימה במיוחד, להכיר לחברים הגרמנים את הקולינריה המשותפת שלנו ולקינוח יצאנו לעשות קומזיץ על שפת הים.

אחרי יומיים בים הבלטי חזרנו להמבורג, לחלק המרכזי של התכנית, שכלל גם מפגשים מעניינים עם ההיסטוריה המקומית והאתגרים הבין-תרבותיים בעיר הכל כך מעורבת. סיור היסטורי במרכז העיר הסביר לנו קצת איך  ההיסטוריה וההתפתחות של העיר המבורג שזורים באופי הרב-תרבותי והפלורליסטי שלה. בהמשך  ביקרנו במרכז אמנות ותרבות מקומי, ונפגשנו עם סטודנטים אפריקאים שלמדו באוקראינה, וכתוצאה מהמלחמה נאלצו לעזוב לגרמניה בכדי להשלים את לימודיהם, הם סיפרו על המכשולים והקשיים שחוו בתקווה למצוא עתיד טוב יותר ולהשלים את לימודיהם. במהלך המפגש דנו בנושאים פוליטיים וחברתיים כגון הגירה, חקיקה ואזרחות. חשיפה זו העשירה אותנו ברקע רחב ומעמיק על החברה הגרמנית.

סיור רגלי בבוקר גשום בהמבורג
סיור בעיר – מסע להמבורג בוגרי תכנית מבט 2022

בערב יצאנו לבלות בפארק שעשועים ענק – כי צריך גם למצוא זמן להנות ביחד 😊

בימים הבאים ביקרנו בעוד מקומות רבים שונים, לדוגמא במוזיאון המקומי שמוקדש לנושא ההגירה (Ballinstadt Emigration Museum), שוחחנו על הגירה כתופעה שמעצבת את האנושיות והתרבות, מהרמה הכי אוניברסלית, דרך הזהויות הלאומיות שלנו ועד ההיסטוריות של המשפחות שלנו, באשר יהיו.

ביקור משלחת בוגרי מבט המבורג
ביקור משלחת בוגרי מבט המבורג מוזיאון ההגירה

לקראת סיום המשלחת התארחנו אצל אחת המשתתפות לארוחת ערב מושקעת וחגגנו במסיבת ברביקיו יוצאת דופן, אחר מכן יצאנו לטיול לילי ברחבי העיר עד שהגענו לנוף מהמם המשקיף לנמל הענק, ולמחרת אחרי שיחת סיכום מרגשת. ארזנו את המזוודות ויצאנו לכיוון שדה התעופה בברלין.

משלחת בוגרים חיפה המבורג 2022
ארוחה משותפת – משלחת בוגרים חיפה המבורג 2022

נפרדנו מהחברה הגרמניים, אבל כבר בעוד שבועיים צפויים להיפגש שוב בארץ, לחלק השני של המשלחת, שבו נארח את החברים מגרמניה בישראל, ונצלול עוד יותר עמוק בשיח המשותף והלמידה המעניינת שלנו – על כך מקווים להמשיך ולספר בקרוב.

 

פעילות קהילת מבט מתאפשרת בתמיכת שגרירות ארה"ב וקרן משפחת איצקוביץ', שותפינו החדשים והמצוינים לפיתוח הקהילה.


לקבלת עדכונים לגבי סיורים נוספים של 'שוף אל נוף' והזדמנויות נוספות למפגש בין תרבותי, הצטרפו לקבוצת הפייסבוק של: 'קהילת מבט שיח רב תרבותי' או חפשו בפייסבוק ובאינסטגרם 'קהילת מבט שיח רב תרבותי' – קבוצת הפייסבוק

מי אנחנו

עמותת מבט – מודעות בחברה תרבותית – מפתחת הזדמנויות מפגש וזירות פעולה נוספות. המתודולוגיה של מבט מבוססת על מודלים מחקריים וניסיון מצטבר, וניתנים להתאמה וליישום במקומות עבודה, ארגוני בריאות, קבוצות ספורט וגופים נוספים שבהם נפגשות אוכלוסיות מגוונות.

מקום מפגש ולמידה קהילת מבט

כתובתנו – שדרות המגינים 32 , חיפה

מבט בפייסבוק

מוזמנות.ים לעקוב בקבוצת קהילת מבטבדף הפייסבוק ובאינסטגרם ולקרוא ולהתעדכן בדיווחים מהשטח באתר ובלוג מבט, וגם במייל עם ניוזלטר מבט

לוח אירועים קרובים

שוף אל נוף
ארוחת ערב קהילתית
ג׳אם פוזיטיב לראש השנה
נקודת מפגש - פורום המשפחות
ראש השנה
יום כיפור
סוכות

הצטרפות לאירועי קהילה

מוזמנות ומוזמנים
ליצור קשר ולהצטרף לפעילות במפגשים ואירועים, להרוויח בלמידה משותפת ועשייה חברתית.

( הצטרפות ניוזלטר והרשמה לאירועים
👇 ממש כאן )