הפלגה_רב_תרבותית

מבט במפרשים – הפלגה רב תרבותית

עמותת מבט בספינת מפרשים ברוח ארז פלקסר

מסע ימי ראשון וסופר מרגש בשותפות עם "מפרשים הספינה החברתית"
10 משתתפים – בוגרי תוכניות, סטודנטים וחברי קהילת מבט, 5 יהודים ו-5 ערבים, 5 גברים ו-5 נשים, מופלאים אחד אחד; 3 אנשי צוות ימי נהדרים של מפרשים, 2 מנחי מבט.
4 ימים של הפלגה – הרפתקה ימי ארוכה של שייט מהרצליה לעכו, חיפה, וחזרה להרצליה – עבודה משותפת בהשטת הספינה, הכנת הארוחות, 24/7 אמיתי של 'כולנו בסירה אחת'.
הרבה אתגרים – בהתמודדות עם תנאי הים והקושי הפיזי, עם העבודה הקשה ועם המורכבויות של לעשות את כל זה בקבוצה חדשה ומגוונת, וגם לקיים דיאלוג כן ומשמעותי.
אינספור חוויות –שיחות אישיות משמעותיות, שיחות קבוצתיות מונחות, מפגשים מעניינים ואפילו ארוחות מושקעות והכי טעימות.
שהכל מתחבר – גם רוחות הים והטבע הביאו את המיטב – זריחות ושקיעות מול חומות עכו העתיקה ומול חופי הרצליה, ואפילו ליווי של דולפינים (פעמיים!) צבי ים ועוד ועוד.
החיבור של ההרפתקה והאתגר הימי עם הקבוצה המגוונת והשיח הבין תרבותי היה הכי נפלא במובן הכי מילולי – wonderful, מלא פלא וקסם, איך הדברים מתחברים ולאיזה מקומות נפלאים מגיעים כשרק יוצאים (ביחד) מאזור הנוחות ומעזים להפליג הרחק.
תמה ולא נשלמה הפלגה ראשונה בשותפות של 'מבט במפרשים'. תודה למשפחה ולחברים של ארז פלקסר ז"ל שיזמו ואפשרו את המסע הזה, ולמפרשים על השותפות החדשה והנהדרת. יש עוד הרבה מה לספר ואנחנו כבר מתכוננים ומצפים לעוד 8 קבוצות כאלו, בשנה הקרובה.

מבט במפרשים ברוח ארז פלקסר – לגעת באדם, לגעת בשמיים'

עדיין בהשראת ההפלגה הבין תרבותית המופלאה, רצינו להקדיש רגע ולספר על ארז פלקסר, על 'רוח ארז' ועל מפגש מרגש ומשמעותי במיוחד.
ארז פלקסר ז"ל נהרג בהתרסקות מסוק קוברה בתאונת אימונים בשירות מילואים, במרץ 2013. ארז היה טייס, סטודנט מצטיין וחוקר בתחילת דרכו, אבא לאורי, ואדם ברוך כשרונות, צנוע ומיוחד במינו, כפי שמעידים כל מי שהכיר אותו בחייו.
השנה תרמו משפחות פלקסר, זלטקין וחברים כדי לאפשר את המסע המיוחד של 'מבט במפרשים ברוח ארז' – תכנית דיאלוג ראשונה וייחודית לסטודנטים ערבים ויהודים, שבמרכזה הפלגה מאתגרת בת 4 ימים.
במסגרת ההפלגה ביקרנו בעיר חיפה, בה גדל ארז, וזכינו להיפגש עם אביבה פלקסר, אמו של ארז, עם חברו ש"צ ומיק, אביה של אשתו מירב, שסיפרו על חייו ודרכו של ארז. אביבה לא חששה גם לשאול את השאלות המורכבות (מה חושבים המשתתפים מן החברה הערבית שהצטרפו לתכנית לזכרו של טייס ישראלי?) ולהציף את המורכבות של השותפות היהודית ערבית בישראל.
המפגש היה מרגש ומשמעותי לתוכנית – האהבה והגעגועים שבהם סיפרו על ארז יצרו חיבור רגשי מיידי, שהפכו את המשך השיח המורכב למכיל ואמפתי, ברמות יוצאות דופן. כמו תמיד, הקשר האישי התגלה כבסיס החשוב ביותר לכל דיון מעמיק.
לאחר המפגש יצאנו להפלגת לילה מחיפה להרצליה, השייט הארוך האחרון בתוכנית. הגענו לזריחה 10 מייל ימי מול חופי הרצליה, לשלב של חזרה לנמל, עיבוד וסיכום של התהליך שעברנו. השאלה המרכזית שניסינו לעבד אחרי ארבעה ימים של הפלגה, עבודה וחיים משותפים, שיחות ומפגשים – מה באמת למדנו על המושג של 'כולנו בסירה אחת'? ומה באמת נדרש כדי לקיים חיים משותפים, בהפלגה במפרשים בפרט, ובחברה הישראלית בכלל?
בין התובנות הרבות, העמוקות והמשמעותיות, הבנו כמה חשוב להתייחס ולמורכבות הבין תרבותית שביננו כאתגר, ולא רק כקושי, ולהתייחס אליה כמשימה משותפת. זהו אולי הבסיס לבחירה ולהתמודדות עם הנושאים הטעונים באופן מכיל, משתף ואפקטיבי.
שוב תודה לאביבה, לחברים ולמשפחת פלקסר שאפשרו את המסע המיוחד הזה, והיו שותפים גם לשיח וללמידה, ברוח ארז.

דרך_ארז_לגעת_באדם_לגעת_בשמייםצילום ספרו של ארז פלקסר – "דרך ארז"

"היו שלום ותודה על הדגים"

חוויה מטורפת נוספת מההפלגה שלנו במפרשים הספינה החברתית Mifrasim
יום 1: 3 דולפינים ליוו אותנו בהפלגה מהרצליה לחיפה
יום 2: 5 דולפינים ליוו אותנו בהפלגה מעכו לחיפה, בנוסף ל-4 צבי ים שפגשנו (!)
במשך דקות ארוכות שחו וקיפצו מול חרטום הספינה השטה במהירות.
איזה כיף שבאו לבקר!
כמובן שזה לא מובן מאילו לפגוש כ"כ הרבה יצורים מדהימים כאלו.
היה לנו הרבה מזל, וכנראה שגם האנרגיות החיוביות עבדו לטובתנו 
כמו שנאמר ב'מדריך הטרמפיסט לגלקסיה' – "היו שלום ותודה על הדגים"
הספר נקרא על שם ההודעה שהשאירו הדולפינים כשעזבו את כדור הארץ, רגעים לפני השמדתו.🙂👽🐬🐟


תודה לשגרירות ארה"ב על התמיכה בפיתוח קהילת העמותה.