המשכיות והתחדשות: מנהיגות קהילתית יהודית ערבית באוניברסיטת חיפה

שייך לפרוייקט: 

מדי שנה,  שלוש הקבוצות של התוכנית למנהיגות קהילתית יהודית ערבית, הפועלת באוניברסיטת חיפה זו השנה שישית, מתארחות באחד המרכזים הקהילתיים בחיפה בהם מתנדבים הסטודנטים (מרכז הלימוד והסיוע 'בית החסד' הפועל בעיר התחתית ומרכזים קהילתיים בשכונת חליסה, נווה יוסף ועין הים-ואדי ג'מאל).  הפעם השתתפו  44 הסטודנטים וכ- 60 ילדים ערבים ויהודים בגילאי 6- 12מן המרכזים הקהילתיים באירוע סיום מרגש בעין הים- ואדי ג'מאל. המפגש נערך סמוך לגינה הקהילתית אשר נשתלה כפרויקט סיום של הסטודנטים של מבט לפני שלוש שנים.

חנה, אחת הפעילות בשכונה, ערכה סיור בין החלקות הפוריות המניבות עגבניות, חסה, מלפפונים ועוד והמשתתפים הוסיפו ושתלו פרחים צבעוניים. גדרות עץ דקורטיביות נצבעו על ידי הילדים באחת מתחנות היצירה ובגמר העבודה הוצבו על מנת לגדר את הפרחים שזה עתה נשתלו. תחנות נוספות כללו בניית עפיפונים, יצירה עם בלונים, ציורי פנים ססגוניים, ואפיית פיתות בטאבון.
 
העבודה המשותפת בחלקות מקרבת את תושבי השכונה הערבים והיהודים זה לזה: הם מחליפים ביניהם עודפי תוצרת ואף לוקחים אחריות על חלקות שכניהם, אם אלה אינם יכולים מסיבה זו או אחרת  להגיע להשקות ולטפל בחלקה. לעיתים מושמעת ביקורת על אותן פעילויות שמטרתן להפגיש ערבים ויהודים, הנשארות כאפיזודה חולפת ללא השפעה עמוקה או ארוכת טווח. אך לשמחתנו, פרויקט הגינה הקהילתית בשכונה המעורבת הערבית-יהודית עין הים-ואדי ג'מאל הכה שורשים ומניב פירות מתמשכים. פירות אלה מתבטאים הן בגינה פורחת ומשגשגת לרווחת תושבי השכונה והן ביחסי קרבה ושיתוף פעולה.
 

"לא קל לעסוק בנושאים "נפיצים" אבל בזכות האווירה הטובה אנחנו מדברים על הכל"

 
כך מעידה ליאן נג'אמי, סטודנטית שנה ב' במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, המשתתפת באחת מקבוצות מבט באוניברסיטת חיפה. ליאן גדלה במשפחה מוסלמית ליבראלית, בשכונה המעורבת של עין הים-ואדי ג'מאל בחיפה, למדה בתיכון נוצרי, ומגיל צעיר מתנדבת במרכז קלור בשכונתה. השנה אף יזמה במסגרת המרכז השכונתי תוכנית ייחודית המפגישה ילדים ערבים ויהודים לאורך השנה, כדי שיכירו את השפה והתרבות זה של זה באופן חוויתי. היה זה אך טבעי שליאן תצטרף לתוכניות מבט. בקמפוס, ליאן מעידה שהתוודתה למתחים ולדעות קדומות, במיוחד בתקופות מתוחות כגון מבצע צוק איתן בקיץ שעבר. "כשהייתי באוטובוס וקיבלתי שיחת טלפון מאימי, לא רציתי לשוחח עמה כי פחדתי לדבר בקול בערבית...ובקורס  פוליטיקה שהשתתפתי בו באוניברסיטה היו הרבה דעות גזעניות". ליאן הבחינה במתחים בין יהודים לערבים אך גם בהבדלים בין הערבים לבין עצמם, כגון מידת הקשר לדת ורקע עירוני או כפרי."יש נטייה באוניברסיטה להתקבץ ולהסתגר בקבוצות נפרדות, לפי דת, לאום או מוצא, אך בזכות ההנחיה של יוסף וענת, מנחי מבט, נוצרה אוירה חיובית שאפשרה לנו לעסוק גם בנושאים רגישים כמו פוליטיקה, זכויות, וזהות. היה בחור יהודי דתי בקבוצה שלנו עם דעות ימניות, שקודם לכן לא נחשף כלל לערבים. ראיתי שבמהלך השנה חל בו שינוי.גם אני נחשפתי לחשיבה אחרת, הן של יהודים והן של ערבים הרואים את הדברים אחרת ממני".
 
כתבה: רחל גוטליב
צילמה: ליאן נג'אמי

שתף